ULUSLARARASI MOBİLYA TAŞIMACILIĞI

ULUSLARARASI MOBİLYA TAŞIMACILIĞI

Mobilya taşımacılığı genel olarak, teslimat yapılacak olan noktanın uzaklığına göre farklı yaklaşımların kullanıldığı bir lojistik yöntemdir. Eğer taşıma yapılacak nokta şehir dışı uzaklığında ise uluslararası karayolu taşımacılığı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra uluslararası boyutta taşımacılık gerektiren durumlar mevcutsa denizyolu taşımacılığı ve benzeri yöntemler de kullanılabilir. Eğer kıtalararası düzeyde bir teslimat gerçekleşecekse ve taşınacak mobilyaların ebat, adet ve ağırlık gibi değerleri ekstrem düzeyde değilse havayolu taşımacılığı hizmetlerinden de yararlanılabilir.

Tüm bunların yanı sıra uzak noktalara gerçekleşecek lojistik faaliyetleri için birden fazla yöntemin kullanıldığı kombine taşımacılık ya da diğer ismi ile intermodel taşımacılık da tercih edilebilmektedir. Intermodal taşımacılık kapsamında teslimatın yapılacağı noktanın transit özelliklerine göre denizyolu - karayolu, karayolu -denizyolu, denizyolu - havayolu ya da havayolu - karayolu taşımacılığı gibi farklı lojistik yöntemler kullanılabilir.

Mobilya taşımacılığı kapsamında öncelikli olarak taşınacak olan mobilyaların, güvenli yöntemlerle teslim edilmesi en öncelikli başlıktır. Bu doğrultuda taşıma esnasında mobilyaların güvenli teslimatını güvence altına alacak nakliyat şirketleri ile çalışmak önemli bir unsurdur. Eğer uluslararası düzeyde bir taşımacılık gerekiyorsa ve denizyolu taşımacılığı yöntemi kullanılacaksa mobilyaların taşınacağı konteyner benzeri araçların temiz ve güvenli olmasına da dikkat edilmelidir.

Havayolu taşımacılığı gibi lojistik yöntemlerin kullanılması durumunda ise ürünlere, havaalanındaki operasyonlar süresince titiz davranılması önemlidir. Havayolu kargosu gibi lojistik yöntemlerde, mobilyaların teslimat süresince zarar görmesini engelleyecek paketleme ve ambalajlama yöntemlerinden yararlanılabilir. Bu doğrultuda mobilya taşıma hizmeti kapsamında tercih edilecek olan lojistik şirketin tüm bu olanakları sağlayıp sağlamadığı kontrol edilebilir.